Jak správně podávat vína a bublinky?

Blog_leden_1_úzké_foto

Jak správně podávat vína a bublinky?

Záleží vám na tom, jak před vás v restauraci servírují víno? Zajímá vás, jakou má mít teplotu a zda je ve správné skleničce? Pokud máte rádi kvalitní vína a bubliny, tak by mělo! Není nic horšího než, když vám v baru donesou teplé víno nebo bublinky, a ještě třeba ve špinavém skle. Já osobně nepreferuji na sekt sklenici ve tvaru flétny. Špatně se mi z úzké skleničky pije a narušuje mi to zážitek při popíjení mého neoblíbenějšího moku. Nebojte se ozvat, když nejste spokojeni. Nejsou důležitá jen pravidla podávání, ale především osobní preference.

Správná teplota při konzumaci vína

Limonáda nám chutná hodně vychlazená, káva zase teplá a jak je to s víny? Tady to máte:

  •       Šumivá a světlá bílá vína „ledově studená“ mezi 3–7˚C
  •       Růžová a plná bílá vína „studená lednička“ mezi 7–12˚C
  •       Lehká a středně plná červená vína „cool“ mezi 12–15˚C
  •       Odvážná červená vína „mírně chladná“ mezi 15–20˚C
  •       Dezertní vína – záleží na stylu, ale obvykle 8–12˚C

Co možná nevíte a souvisí s teplotou vína a podáváním:

  1. Pokud vás víno pálí v nose pachem alkoholu, tak může být příliš teplé a zkuste lahev více vychladit.
  2. Pokud víno nemá žádnou chuť, zkuste ho zahřát. Může se týkat červeného vína uskladněného v lednici.
  3. Skladujte svá vína při teplotě „sklepa“ a vydrží vám mnohem déle!
  4. Vína nižší kvality se dobře podávají chladnější, protože tlumí případný nedostatek ve vůni. To se ale netýká vín z našeho e-butiku! :-)
  5. Šumivá vína chutnají famózně ledově vychlazená, ale je důležité nechat kvalitnější vzorky (týká se ročníkových Champagne) trochu zahřát, aby se uvolnila jejich vůně.

Do čeho nalít Champagne, Crémant či šumivé víno?

Pro správné vychutnání je třeba odpovídající sklo. Většina francouzských vinařů už se dnes nebojí doporučovat trochu objemnější sklenice spíše tulipánového tvaru, a to preferujeme i my! Tradiční „flétny či píšťaly“ sice dovolují krásně si očima užít perlení, ale nedovolí vyniknout vůni. Kalichům se širokým tvarem a la „Velký Gatsby“ se určitě vyhněte, protože nevynikne ani vůně bublinek a perlení rychle zmizí. Pokud doma nemáte tulipánovou skleničku, tak si sekt či Champagne nalejte do skleničky na bílé víno. Nic tím nezkazíte!

Jaké skleničky použít pro bílé a červené víno?

Použitím správných sklenic si určitě zajistíte lepší chuť vína a nemusí vás to stát majlant! Obecně – bílé víno se nalévá do užších skleniček než červené víno. Na bílé použijeme menší a užší skleničky, protože udržují chladnější teplotu, zvýrazňují kyselost a zachovávají vůni květů. Na červené je vhodné využít sklenice se širším hrdlem. Dodávají vínu více aromatických látek a díky širšímu otevření je víno chutnější a jemnější.

Doufám, že vám blog rozšířil znalosti v oblasti teploty vína, vychytávek při podávání a zvolení správného skla. Nezapomínejte, že vaše oblíbené víno si lépe vychutnáte v hezké sklenici. Na zdraví!

Zuzana

Ambasadorka Fine Labels